środa, 26 grudnia 2018

Wskaźnik to nie miernik


OEE jak i inne wskaźniki KPI to istotny element współczesnego zarządzania produkcją, szczególnie kontroli produkcji. Ze wskaźnikami jest jednak pewien problem. Bardzo łatwo takowe wskaźniki policzyć, są to bardzo proste formuły matematyczne, dlatego wielu uważa że to bardzo proste narzędzia.
Nic bardziej mylnego.
Wskaźniki KPI są tyle warte ile dane do ich wyliczenia. A dane prawie nigdy nie są precyzyjne.

Oto jeden z przykładów z   mojego artykułu o wskaźniku OEE 

Liczymy OEE dla zmiany dla pracującej wtryskarki. Mamy czas zamówiony: 8 godzin. Zmierzono też precyzyjnie wszystkie inne czasy. Znamy też nominalny czas cyklu który wynosi 17 sekund. Potrzebujemy tylko ilość wyprodukowaną.
Produkujemy małe nakrętki – 12 sztuk na cykl. Nakrętki pakowane są w kartony po 2 tysiące sztuk.
Jak nietrudno policzyć 2000/12 to 166 cykli czyli ok. 2822 sekundy – około 47 minut. Około 10,2 kartonu na zmianę roboczą.
Maszyna pracuje w sposób ciągły. Kiedy obsługa na początku zmiany przejmuje maszynę ona pracuje – ma częściowo napełniony karton, kiedy maszyna jest zdawana maszyna dalej pracuje, robi kolejny karton. Wiemy że oddano na magazyn 9 kartonów – 18000 sztuk. Ale nie wiemy ile z pierwszego kartonu wyprodukowano na tej zmianie. Nie wiemy czy na początku zmiany karton był prawie pełen czy prawie pusty.

Tak samo z kartonem który był napełniany przez maszynę w czasie przejęcia maszyny – nie wiemy ile w nim jest. Mamy 20 wtryskarek więc nikt tego nie przeliczy – od lat pracownicy operują kartonem jako miarą ilości. Dostajemy więc z produkcji dane niepewne o jeden karton czyli o 2000 x 100 / (10,2 x 2000) = 9,8%. Mamy więc prawie 10% niepewności co do wyniku.  

Zastanawialiście się kiedykolwiek dlaczego mówimy wskaźnik a nie miernik?


Po lewej stronie mamy miernik napięcia.
Miernik pokazuje nam 27.07V.  Miernik ma jakąś klasę dokładności, np. 1.5% więc mamy pewność że wskazywany wynik nie różni się więcej niż 1.5%
Z prawej strony mamy wskaźnik. Wskaźnik pokazuje napięcie 24V.  Co wiemy z odczytu?
Tylko tyle że napięcie jest większe niż 12 i mniejsze niż 48V.  Nic więcej.Dlatego OEE, MTBF, MTTR i inne KPI to WSKAŹNIKI nie mierniki. Wskazują na źródła problemów, pokazują trendy. Nie jest ważna ich wartość bo ta zawsze obarczona jest niepewnością.
Ważna jest ich ZMIENNOŚĆ w czasie i to przy zachowaniu identycznych warunków pomiaru