środa, 3 września 2014

CMMS Maszyna – trochę historii

Przeglądałem archiwum ze starymi programami i udało mi się uruchomić wersję 2.2 z 2006 roku. Postanowiłem więc napisać kilka słów o historii tego programu.

Kiedy w Google wpiszemy „CMMS” to nastąpi wręcz „wysyp” dostępnych w naszym kraju programów CMMS. Systemy CMMS, programy CMMS, moduły CMMS dla systemów ERP.
Ale nie zawsze tak było – jeszcze niedawno rynek opanowany był przez kilku graczy.
Według artykułu z 2009 roku dostępnego w portalu Utrzymanie Ruchu pod tym adresem 


na rynku w praktyce było 10 dostępnych rozwiązań. Co ciekawe, nasz program CMMS Maszyna ma (miał w 2009 roku) 7% rynku co wydaje mi się duuużym niedoszacowaniem – od zawsze sprzedajemy duże ilości licencji małym firmom których zapewne się nikt nie pytał czego używają.
Pierwszy program który nazwany został Okresowe Przeglądy Maszyn powstał już w roku 2002. Pomimo tego że był prosty (dziś rzekłbym prymitywny) i tani prawie się nie sprzedawał. Kto by sobie w 2002 roku zawracał głowę programami dla utrzymania ruchu – przecież nikt wtedy nie słyszał o jakiejś tam dyrektywie.
Pierwszy program z serii CMMS Maszyna powstał w 2004 roku. Powstał ponieważ chciałem mieć jakieś rozwiązanie współpracujące z powstającymi wtedy programami monitorującymi pracę maszyn (protoplastami dzisiejszego Golema OEE).


Jednak zainteresowanie programem było nikłe. Wręcz zerowe.
No i stał się cud. Weszliśmy do unii i nagle moi szanowni koledzy (mogę tak powiedzieć bo sam wywodzę się z UR) nagle dowiedzieli się że jest coś takiego jak Dyrektywa Maszynowa.  Mało tego. Ich pracodawcy też się o tym dowiedzieli. Czasami w dość bolesnych okolicznościach.
Program z roku na rok sprzedaje się coraz lepiej i to pomimo coraz większej konkurencji w tym zakresie. Na pewno ma tu znaczenie niezwykle niska cena. Ale to nie ona wydaje się być głównym argumentem. Wśród naszych klientów są naprawdę duże i poważne firmy dla których nawet 100 krotnie większy wydatek byłby do zaakceptowania.  
Prostota, funkcjonalność, wycięcie w pień księgowości - cmms maszyna ma wiele cech które czasami są wadami a czasami zaletami których nie mają duże systemy.


Przez lata powstawały  kolejne wersje programu. W połowie roku 2011 program został przepisany na nowo i zyskał nazwę CMMS Maszyna Next Generation. Na tapecie jest duża aktualizacja która powinna się ukazać w ciągu kilku tygodni